כך נראה פמיניסט: היגיון נשי באופנת הגברים החדשה


25 ינו 2015 | השיטה | | מאת: TheCritical-f team

חורף 2015-16 של אקנה

צעיפי פוטבול עם כיתובי מגדר ועגילים בולטים. חורף 2015-16 של אקנה (צילום: יח"צ)

 

"רציתי לחקור מה זה אומר להרגיש גברי", אמר בהודעה לתקשורת ג'וני ג'והנסון, המנהל האמנותי של מותג הקונטמפוררי השוודי אקנה, בנוגע לקולקציית הגברים לחורף 2015-16, אשר נחשפה בפרזנטציה לעיתונאים בפריז בסוף השבוע האחרון. אלא שלפי שהגרסה של ג'ונהסון, כדי לדעת מה הוא הגברי חייבים להבין גם מה הוא נשי. וכך, לצד פריטים גבריים מובהקים, כמו חליפות מכנסיים שנתפרו מבדי צמר קלאסיים או ז'קטים מרווחים וקופסתיים, שתל המעצב במודע אינספור איזכורים למגדר הנגדי – צעיפי פוטבול כוסו בכיתובים נוסח Women Power (כוח נשים), הדוגמנים ענדו עגילים עצומים, וחלקים תחתונים הועמסו בשכבות אשר יצרו בכוונה רושם של חצאית-מעל-מכנסיים.

קשה להתווכח עם העובדה כי הצעת ההגשה הפרובוקטיבית של ג'והנסון מצריכה ביטחון עצמי של גברים אמיתיים, במיוחד אם לוקחים בחשבון את מכנסי הטייץ הצבעוניים ששולבו לאורך כל הקולקציה. מנגד, היא גם מעניקה חותמת של אישור למגמה החשובה ביותר אשר צמחה בסבב שבועות האופנה האחרון לגברים, שהחל בתחילת חודש ינואר 2015 בלונדון, המשיך אל מילאנו וננעל בפריז. במילים פשוטות – מעצבים כבר אינם חוששים לשאול במודע מהמלתחה הנשית.

מה שהתחיל בשבוע האופנה של לונדון לפני עונות אחדות, בדגש ניכר על הקולקציות שהציג הצעיר ג'ונתן וויליאם אנדרסון (JW אנדרסון), נעשה לנחלת הכלל. מילא ששתי קולקציות הגברים של אנדרסון לחורף הבא – אחת למותג הנושא את שמו והשנייה לבית האופנה לואווה, לו הוא משמש כמנהל אמנותי – המשיכו עוז לשלב פרטים הנחשבים נשיים (צווארונים מופרזים; מכנסי משי רפויים), אלא שכעת גם בתי אופנה בעלי תפוצה רחבה פי כמה מספקים את פרשנותם לעניין.

חורף 2015-16 של לואווה

ציטוטים מובהקים לארון הנשי. קולקציית חורף 2015-16 של JW אנדרסון לבית האופנה לואווה (צילום: יח"צ)

 

בעוד שכתב ידו של הדי סלימן, המעצב הראשי של בית האופנה סן לורן מאז 2012, שופע ציטוטים מהמלתחה הנשית המודרנית (לרבות חולצות מכופתרות נשיות ושקופות למחצה או עניבות קשורות בסרט), הדוגמא הבולטת ביותר מהעת האחרונה היא זו של גוצ'י. בית האופנה האיטלקי הוותיק חשף באמצע ינואר 2015 את הקולקציה הראשונה לאחר עזיבתה המתוקשרת של המעצבת פרידה ג'אניני והוכיח כי הוא בשל לשינוי סגנוני טוטאלי. במקום דוגמנים במראה מלוקק, המהדהדים בחליפתם הצרה את חוג הסילון, עלה אל המסלול ההפך המוחלט – נערים מקועקעים ומעודנים, שכאילו גנבו לפחות מחצית הקולקציה מארונה של אימם. מעיל שכמייה בצווארון מינק, כפכפי פרווה או מחשופים עמוקים הוכיחו כי צו השעה מבקש לערער על הגבריות כפי שהתרגלנו להכיר אותה בעשור האחרון.

מדוע דווקא עכשיו מפרים סדרי עולם?

ייתכן וזוהי תגובה הגיונית למגמה המעמיסה בשלוש השנים האחרונות פריטים גבריים על הארון הנשי (לרבות מכנסיים מחויטים, נעליים שטוחות או חולצות מכופתרות; אוקספורד היא לא מילה גסה). בבחינת – אם הגבול נחצה מכיוון אחד, אין סיבה שלא ייחדר מהכיוון השני.

אולם מלבד העובדה שהמהלך הזה מעשיר כל אחת מהמלתחות, ומאפשר למעצבים לפתח שורה של רעיונות חדשים שהיו בעבר נחלתו של מגדר אחד בלבד, ייתכן שהג'נדר-בלנדר הנוכחי קשור אל מהלכים רחבים יותר.

כפי שמלמדת הקולקציה האחרונה של פראדה, או קולקציות של מותגים בעלים שאיפות אמנותיות צנועות יותר כמו מותג מוצרי העור האמריקאי Coach, שבשתיהן היה אפשר להבחין בעיצובים כמעט זהים לשני המינים, אופנת הנשים ואופנת הגברים מבקשות להתקרב זו לזו. למעשה, הן הולכות ונעשות דומות אחת לשנייה.

מצד אחד, הדבר ממחיש עד כמה גברים – ושוק אופנת הגברים רושם את הצמיחה המשמעותית ביותר בשנתיים החולפות – שינו את הדרך בה הם רואים וצורכים אופנה. הם קשובים יותר למהלכים אסתטיים ומוכנים להתחדש, באופן המזכיר כיצד נשים קונות ולובשות אופנה. טרנד ה"פמיניסטו" הוא הרחבה ניכרת של היריעה, והוא מספק התרגשות של טעם יוצא מגדר הרגיל, אשר תתרום בתורה לעליה במכירות.

מצד שני, העובדה שקולקציות נשים וקולקציות גברים של אותו המותג נעשות דומות זו לזו, מספקת פיתרון הקשור במיתוג. בעידן בו השוק מוצף במעצבים המעניקים פרשנויות לאותן המגמות, וישנו עודף גדול של פריטים עד שקשה לבדל בין יצירה אחת לאחרת, אמירה מלוכדת של מעצב לשני המינים עשויה לחזק את זהות המותג, לחדד את סגנונו. אין זה כבר הגבר של פרדה מול האישה של פראדה, אלא השפה האסתטית של פראדה.

כמובן, שאופנה רגישה אל תנודות חברתיות ותרבותיות. הבגדים הנשיים לגברים מפציעים בשנה בה הכירה התרבות המערבית חולצות טי הנושאות את הכיתוב "כך נראה פמיניסט". במילים אחרות, הטרנד החדש נסבל רק לאחר שראתה החברה שלא קורה אסון ממשי לגברים שמבקשים להזדהות עם ערכים הקשורים במגדר באחר. ובהקשר הזה כל נותר לשאול – המטרוסקסואל נישא על כפיים לפני שננטש על ידי היפסטרים מזוקנים; האם הפמינסטו יזכה לפחות לאותה החוויה?

גוצ'י חורף 2015-16

נערים שבריריים וחולצות מכופתרות נשיות. גוצ'י לחורף 2015-16 (צילום: יח"צ)

 

(Visited 203 times, 1 visits today)

השארת תגובה