ביצת הזהב של המוזיאונים לאמנות: תערוכות האופנה החשובות של 2015


28 ינו 2015 | גלובלי כלכלה | | מאת: TheCritical-f team

יותר מחצי מיליון אנשים צפו בתערוכת האופנה "אלכסנדר מקווין: יופי פראי" שהוצגה באמצע 2011 במוזיאון המטרופוליטן בניו יורק. מילא שזו הייתה אחת התערוכות המוצלחות ביותר אי פעם של המוזיאון, אלא שהיא סייעה לו לשבור שיא מבקרים שנתי של 40 שנים.

כפי שציין גם היועץ האסטרטגי למוזיאונים ולמותגי אופנה דמיאן וויטמור במסגרת הרצאה שנתן בשבוע האופנה חולון 2014, אופנה מתגלה כביצת זהב בשנים האחרונות עבור מוזיאונים. מצד אחד, העובדה שאופנה היא תחום צריכה משמעותי בתרבות המערב, המתוקשר ללא הרף בתקשורת, מסייעת לשנע כמויות גדולות של צופים. מנגד – ובניגוד אולי לתחומים אחרים באמנות – חלק מהתערוכות ממומנות כאקט של פרסום ויחסי ציבור על ידי המחזיקים במותגים ובתי האופנה השונים, מה שהופך את הפקתם למשתלמת (אם כי המחיר הוא כמובן בהצנעת זווית ביקורתית על היצירה).

באופן הזה, קל להבין את הכמות ההולכת והגדלה של תערוכות האופנה ברחבי העולם. אפילו ישראל לא נותרת אדישה למגמה, אם לוקחים בחשבון את תערוכות האופנה הרבות במוזיאון העיצוב בחולון, התערוכה "ארון הבגדים היהודי" במוזיאון ישראל או התערוכה על כריסטובל בלנסיאגה במוזיאון תל אביב.

שנת 2015 אינה שונה. מלבד התערוכה של מקווין, שתעלה שוב במרץ הקרוב במוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון וכבר שוברת שיאים של כרטיסים שנמכרו במכירה מוקדמת, או התערוכה Fashion Mix בפריז, שדנה בתרומתם של מעצבים מהגרים לאופנה הצרפתית, מסתמנים ארבעה להיטי ענק.

Jeanne Lanvin, exhibition

בתיאום מושלם עם שבוע האופנה שיערך בעיר, ב-7 במרץ תיפתח במוזיאון גליירה בפריז תערוכה גדולה ראשונה המוקדשת לז'אן לנווין, מי שיסדה לפני יותר מ-125 את בית האופנה הנושא את שמה (אשר נחשב לבית אופנת הקוטור הפעיל הוותיק ביותר בעולם). זוהי עתידה להיות רטרוספקטיבה מפוארת ומרשימה, שנאצרה בשיתוף עם אלבר אלבז, הישראלי המשמש כיום כמנהל האמנותי של הבית. עיצובים היסטוריים, כמו גם פריטים עדכניים, יוצגו מתוך מטרה להמחיש את ההיסטוריה של לנווין, שהתחילה בעיצובים לילדים – השראה שהגיעה מבתה של לנווין עצמה – והתפתחה עם השנים אל פאר השטיחים האדומים.

7 במרץ – 23 באוגוסט 2015. מוזיאון גליירה.

avenue Pierre 1er de Serbie 10

75116 Paris

פרט מתוך שמלה של ז'אן לנווין, מוזיאון גליארה

פרט מתוך שמלה של ז'אן לנווין, מוזיאון גליארה (צילום: אתר רשמי)

 

China: Through the Looking Glass

מכון התלבושות של מוזיאון המטרופוליטן בניו יורק (שכידוע נושא את שמה של אנה וינטור כיום) אחראי לכמה מתערוכות האופנה המרתקות אי פעם. בחודש מאי הוא יחשוף את התערוכה "סין: מבעד לעדשה", אשר תנסה להמחיש באמצעות שלל דרכים כיצד העושר התרבותי של המדינה העצומה השפיע על יצירת אופנה ברחבי העולם בכלל, ובמערב בפרט. התערוכה תכלול יותר ממאה עיצובי הוט קוטור, אשר יוצגו לצד חפצי אמנות אותנטיים מסין. מספיק להיזכר ברגעים הגדולים של איב סן לורן או ג'ון גליאנו כדי להבין עד כמה עמוק הקשר בין הקצוות, מה שמבטיח תערוכה בלתי נשכחת. הכינו כרטיסים מראש.

7 במאי – 16 באוגוסט 2015. מוזיאון המטרופוליטן.

Fifth Avenue 1000

New York, New York

 

Fur – life and death

הזריזים עשויים להספיק ולתפוס את אחת מתערוכות האופנה הפרובוקטיביות ביותר אי פעם. עד סוף פברואר תוצג במוזיאון הלאומי בקופנהאגן תערוכה שלמה המוקדשת לפרוות. על פי הדיווחים השונים "פרווה – חיים ומוות" היא תערוכה מסחררת, המציגה את פניה הרבים של התעשייה השנויה במחלוקת, אז ועכשיו. מצד אחד, ובעזרת אנתרופולוגים, היא מבטאת הקשר ההיסטורי שבין האנושות לפרוות, עם פריטים שבטיים עתיקים; מצד שני, היא מבקשת להראות את המשמעות הכלכלית של תעשיית הפרוות; ומצד שלישי, היא נותנת במה לסוגיות עכשוויות הקשורות במוסר ולקולות של תנועות המתנגדות לסחר בפרווה. מסתבר, שהשאלה "האם זה בסדר ללבוש פרווה?" מעולם לא הייתה מורכבת כל כך.

עד 22 בפברואר. המוזיאון הלאומי בקופנהאגן.

Ny Vestergade 10

1471 Copenhagen K

15241862428_983148db54_z

מתוך התערוכה: פרווה: סיפור של חיים ומוות (צילום: יח"צ)

The Fashion World of Jean Paul Gaultier

ב-1 באפריל תנחת בגראנד פאלה בפריז תערוכה המקודשת כולה למעצב ז'אן פול גוטייה. אמנם, זוהי תערוכה שהוצגה כבר בתשעה מוזיאונים אחרים בעולם, אבל יש לה ערך מיוחד דווקא עכשיו כאשר לוקחים בחשבון שהילד הרע של האופנה הצרפתית הודיע בשנה שעברה על פרישה מעולם האופנה המוכנה ללבישה (עובדה שתהפוך, סביר להניח, את המופע הנוכחי להצלחה מסחררת).

במקום יוצגו פריטי הוט קוטור ואופנה מסחרית מתחילת הקריירה של ז'אן פול גוטייה (1970) ועד ל-2013. מלבד העיצובים, שחלקם נעשו לאיקונים (המחוכים הבלתי נשכחים או חולצות המלחים ההדוקות), במקום יוצגו סרטי וידאו, קטעים מוזיקליים ושלל תצלומים מהקריירה הגועשת והמסנוורת של גוטייה. ואם לשפוט על פי הפופולריות הגדולה לה זכו הבשמים של גוטייה בארץ, סביר להניח שבתור הארוך שישתרך יהיו לא מעט ישראלים.

1 באפריל – 3 באוגוסט, הגלריות הלאומיות בגראנד פאלה

3 avenue du Général Eisenhower

75008 Paris

ולמי שנשאר בארץ – ספר שהוא תערוכה

את זמן הטיסה לניו יורק, פריז או קופנהגן (או את הזמן על הספה בבית) אפשר להעביר עם הביוגרפיה החדשה יחסית והמרשימה שכתבה ויויאן ווסטווד יחד עם איאן קלי (שכתב כבר ביוגרפיות עסיסיות על בו ברומל ועל קזנובה). זו מעין תערוכה נרחבת של אישה אחת, והזדמנות של ממש להתוודע אל האמא המייסדת של האופנה הבריטית כפי שהיא נתפסת בתודעה כיום – עם הקשרים קלאסיים ברורים, אבל מלאה ברוח מרד חצופה ודחף עז לשבור מוסכמות.

לא רק סיפור חיים סוער, שעירב עירום, מרד ורומאן מתוקשר עם מלקולם מקלרן, אלא שווסטווד שינתה את האופנה בלא מעט מובנים, ולא רק משום שמעצבים כאלכסנדר מקווין, ג'ון גליאנו ורבים אחרים שבאו אחריה חייבים לה את הטריק של הפיכת הטעם הרע לטוב. היא הייתה חלק נכבד מהכוחות שקידמו את האסתטיקה של הפאנק – אותה אסתטיקה שעדיין פושה בשווקים מסוימים של לונדון – אל עולם האופנה הגבוהה (ובאופן אירוני, אל הזרם המרכזי). היא גם אחת המעצבות היחידות שנותרו פוליטיות, בעידן בו משקיטים כל דעה על מנת שלא לפגום בהכנסות. ולמי שאין סבלנות לקרוא את 400 העמודים של הספר, הכריכה המהודרת, עם הפורטרט המעודן והמפויס ביותר אי פעם של ווסטווד, תהיה תוספת מרהיבה לשולחן הקפה.

עטיפת הביוגרפיה של ויויאן ווסטווד

עטיפת הביוגרפיה של ויויאן ווסטווד (צילום: יח"צ)

(Visited 351 times, 1 visits today)

השארת תגובה