הבנאליות של הרוע: החטאים של האופנה הזולה חוזרים לראש סדר היום


28 אפר 2015 | גלובלי השיטה כלכלה | | מאת: TheCritical-f team

בשבועות האחרונים תקשורת האופנה מסביב לעולם חוזרת להתעסק ביתר שאת במחיר האנושי והאקולוגי של ייצור בגדים זולים במדינות עניות במזרח הרחוק או בתת היבשת הודו. בין היתר, הוקדש לעניין פרויקט מיוחד באתר ביזנס אוף פאשן, כשאתרים אחרים נוסח WWD, מדווחים בהרחבה על ההשלכות והמהלכים שקרו לאחר האסון במפעל הבגדים ראנה פלאזה בבנגלדש בשנת 2013, בו נהרגו 1,230 עובדים. תביעת ענק שהגישו משפחות ההרוגים כנגד ממשלת בנגלדש והמותגים שייצרו במקום, שנודע בהפרות בטיחות חמורות ותנאי העסקה מחפירים (וול-מארט, JC פני וצ'ילדנ'ס פלייס), תרמה לעיסוק החוזר בנושא.

גם אתרים הידועים בגישה מסחרית יותר, כמו STYLE.COM, החלו להפנות זרקור לסוגיות המדוברות, גם אם באופן ביקורתי פחות. השבוע פרסם האתר, השייך כיום לקבוצת קונדה-נאסט (בין היתר 'ווג'), ראיון עם מנכ"ל H&M שעיקרו ניסיון להראות באור מחמיא את המהלכים שמבצעת הרשת בנוגע לתנאי יצור נאותים ומתחשבים בסביבה ובאדם.

את אחד הדיונים החריפים ביותר בנושא קיימה השבוע תוכנית האקטואליה הסאטירית של ג'ון אוליבר – Last Week Tonight. בקטע שנמשך מעל לרבע שעה השחיז אוליבר סכינים וכיוון אותם כנגד רשתות האופנה הגדולות בעולם, בין היתר גאפ, H&M וזארה. הוא הראה כיצד מתוקף הרצון לספק מחירים נמוכים ככל הניתן מותגים העלו את היקף הייצור ומנגד, הורידו את תנאי הייצור. לאורך יותר משני עשורים המותגים המדוברים התנערו מאחריות למקרי אסון או לתעסוקת ילדים בתנאי עבדות, לעיתים קרובות על ידי שימוש בטיעון הפופולרי כי העבודה נעשתה על ידי קבלני משנה, ולא בהעסקה ישירה מטעם המותג. במילים אחרות, "לא ידענו, ולא היינו יכולים לדעת, מה קורה שם" .

אוליבר לא חוסך את הביקורת גם מהתקשורת ומתקשורת האופנה, ומראה כיצד הן מאדירות ומהללות פעם אחר פעם בגדים זולים, בלי לחשוף ולו שמץ מתהליך הייצור הכרוך בשמלה שמחירה הוא חמישה דולרים. הדוגמאות נעות מתוכניות הבוקר האמריקאיות ("אני לא מאמינה שזה רק 19 דולרים!", ועד לאייטם בווג, בו נשאלת השאלה האם עדיפה כוס קפה או שמלה במחיר דומה).

ישראל, תוצר ישיר של מגמות מערביות פופולריות, נשלטת גם היא על ידי אופנה זולה ומקיימת סדר יום דומה. המותגים הבינלאומיים המוזכרים בכתבה של אוליבר נמכרים ברובם גם בישראל, כשרשתות מקומיות, בין היתר קסטרו, פוקס ורנואר, מתהדרות בתווית יצור הנושאת את סין, בנגלדש ומדינות אחרות הקשורות לתנאי ייצור שאינם הולמים. על אף שאף אחת מהרשתות הישראליות לא נקשרה לאסון כזה או אחר עד כה, נשאלת השאלה מתי גם הן ייחקרו על התנאים בהם הן מייצרות.

(Visited 188 times, 1 visits today)

השארת תגובה